Balkon na Cyruliczej – Skarb Jury 2019

Zobacz wszystkie Nominacje do Skarbów 2019
Zobacz wszystkie Skarby 2019
Zgłoszenie (Odkrywca: Judyta Stani)
Balkon wyróżniający się na tle ul. Cyruliczej jak i całego Starego Miasta. Bujna, kaskadowa forma roślinności zwraca uwagę nie tylko lokalnych mieszkańców, ale również przypadkowych przechodniów. Miejsce wyjątkowe i inspirujące, stworzone przez jedną z mieszkanek kamienicy.

Komentarz Organizatorów do zgłoszenia
Balkon znajduje się na pierwszym piętrze i jest doskonale widoczny na fasadzie. Jest to jedyne upiększenie północnej pierzei ulicy. Kompozycja roślin na balkonie jest bardzo starannie przemyślana. Składa się z kilku warstw różniących się odcieniem zieleni i wielkością liści, choć przeważają rośliny o gęstym, drobnym listowiu, nadając całości pienistą, lekką formę. Kolory harmonizują ze sobą i równoważą kompozycję. Zieleń dolnej części jest jasna i chłodna, a górnej żywa, środkowy pas – ciemny. Na dole rośliny zwieszają się po bokach i po środku, podkreślając oś symetrii. Na samej górze rosną trawy o pierzastej fakturze (gęste cienkie źdźbła). Roślina zwieszająca się po środku na dole powtarza się w doniczkach wiszących do górze po bokach. Warto podkreślić, że balkon jest prywatny ale widok publiczny, każdy może go podziwiać.

Uzasadnienie Komisji Nominującej Forum Kultury Przestrzeni do nominacji
Widok tego balkonu pokazuje, że ludzie mają potrzebę oswajania przestrzeni, aby czuć się dobrze nie tylko w dużej skali ale i w małej, a robiąc to mogą upiększać i wzbogacać wspólne otoczenie zamiast je szpecić, jak też często bywa. W Śródmieściu brakuje zieleni, bo jest ciasno, a to jest przykład zieleni, która nie zajmuje przestrzeni na poziomie gruntu. Taką zieleń widzi się z daleka i na pewno ktoś będzie o nią dbał. Do rozważenia przez miasto, czy nie dałoby się tej metody rozpowszechnić?

Uzasadnienie werdyktu Jury
Świetna aranżacja zieleni w skali i w obszarze działania dostępnych każdemu i wbrew stereotypowi balkon-pelargonie. Przykład, że sami mieszkańcy mogą stworzyć nową jakość estetyczną będącą wzorem dla miasta. Koszty własne a satysfakcja dla wszystkich.

  • FOT. GOOGLE
    cyru1
  • Zobacz inne skarby w tej kategorii:

    PARTNERZY: