Dolina ulicy Lipniak – wyróżnienie Jury

Zobacz wszystkie Nominacje do Skarbów 2019

Miejsce na skraju Lublina na Węglinie północnym. Droga przebiega przepięknym wąwozem, zacienionym drzewami i krzewami. Wąwóz ciągnie się przez kilkaset metrów od DDK „Węglin” aż do mostku z rozwidleniem drogi i stojącą tam kapliczką. W lewo droga prowadzi do Konopnicy w prawo można dojechać do ulicy Wojciechowskiej. Nawierzchnia drogi jest fatalna, mieszkańcy walczą o jej naprawę, ale samo miejsce niezwykle urokliwe. Mam nadzieję, że ewentualny remont drogi, nie zepsuje krajobrazu, a jedynie zwiększy do niego dostęp, również pieszych i rowerzystów (wszystko zależy od organizacji ruchu i pogodzenia wielu interesów i potrzeb). Idealne miejsce na spacery piesze i wycieczki rowerowe. W zasadzie jest to ciąg pieszo–rowerowy ale dopuszczony jest na nim ruch samochodów (dotyczy on okolicznych posesji i Konopnicy). Uratowanie tego zakątka Lublina to zadanie dla wielu instytucji i osób. Trzeba jednak najpierw pokazać go lublinianom.

Odkrywca: Dariusz Boruch (mieszkaniec Węglina Północnego od 1974 roku)

 

Ulica Lipniak jest przykładem charakterystycznej dla Lubelszczyzny drogi idącej dnem wąwozu. Zaczyna się ona blisko ruchliwego skrzyżowania przy skupisku hipermarketów i schodzi w dół wraz z powoli pogłębiającym się w wąwozem. Wąska jezdnia pokryta nierównym, starym asfaltem wypełnia całe dno wąwozu. Przy ulicy jest kilka domów, ale prawie nie są one widoczne. Tego typu lessowe wąwozy są atrakcją turystyczną okolic Kazimierza. Przebywanie w takim miejscu dostarcza niezapomnianych doznań o każdej porze roku. Są one podobne do opisanych w zgłoszeniu: Zielony nadbystrzycki tunel przy LKJ. Można dodać, że w odróżnieniu od ciągu pieszo-rowerowego przy LKJ, Lipniak jest znacznie większym, dłuższym i naturalnym „zielonym tunelem”, dlatego jej zielone wnętrze sprawia bardziej monumentalne wrażenie. Dodatkowymi walorami ulicy jest sąsiedztwo Dzielnicowego Domu Kultury „Węglin” oraz fakt, że wyprowadza ona poza teren gęsto zabudowany o intensywnym ruchu.

Formalnie ul. Lipniak jest ciągiem pieszo-rowerowym, na którym dopuszcza się ruch pojazdów jedynie do znajdujących się przy nim posesji: drs, Koniec skrótu. Mieszkańcy wsi Lipniak będą musieli dojeżdżać do Lublina naokoło, „Dziennik Wschodni”, 27.06.2019. Jednak ze względu na to, że stanowi wygodny skrót dla samochodów, istnieje zagrożenie, że zostanie poszerzona i zamieniona w regularną dwukierunkową jezdnię, a tym samym jej krajobraz ulegnie zniszczeniu.

Szukamy osób, które zadbały o to, aby ulica Lipniak była ciągiem pieszo-rowerowym z ruchem samochodowym dopuszczonym jedynie w ramach dojazdu do posesji, a nie zwykłą jezdnią (np. jednokierunkową)!

  • Fot. Marcin Skrzypek
  • Fot. Marcin Skrzypek
  • Fot. Google
  • Fot. Marcin Skrzypek
  • Fot. Marcin Skrzypek
  • Fot. Dariusz Boruch
  • Fot. Marcin Skrzypek
  • Fot. Marcin Skrzypek
  • Fot. Dariusz Boruch
  • 20190624_172501

Zobacz inne skarby w tej kategorii:

ORGANIZATORZY I PARTNERZY:

Organizator
Organizator
Współorganizator
Partner
Partner
Partner
Partner
Partner