Kolorowe podwórko

Miejsce to powstało w trakcie realizacji projektu „Podwórka na temat czyli czarujemy przestrzeń dzielnicy Dziesiąta”, który został zgłoszony przez Karolinę Koguciuk w pierwszej edycji lubelskiego Budżetu Obywatelskiego. Jednostką odpowiedzialną za projekt był Dom Kultury „Bronowice”. To było działanie i rewitalizacja, dwa w jednym. Mieszkańcy wraz z animatorami Bogusławem Byrskim i Konradem Bielem odnowili stare komórki, by podwórko stało się bardziej przyjazne. Dzięki zmianie wyglądu, przestrzeń ta zaczęła służyć jako miejsce spotkań sąsiedzkich. Celem projektu była odnowa wizerunku miejsca w oczach mieszkańców.

Odkrywca: Bogusław Byrski

 

Jest to pierwsze podwórko na Kunickiego za kolejowym wiaduktem po prawej, jadąc od centrum, zaraz za skwerem Grażyny Chrostowskiej. Jest dość duże i ma trójkątny kształt. Od strony ulicy i kolejnych zabudowań otaczają je kamienice. Od strony otwartej przestrzeni przy torach zamyka je charakterystyczny, długi jednopiętrowy budynek z szeregami drzwi do komórek na parterze i na piętrze dostępnym z biegnącego wzdłuż budynku balkonu, na który wchodzi się po zewnętrznych schodkach.

Warto zauważyć, że drzwi do komórek zostały odnowione ale z wyczuciem stylu pasującego do reszty. Wcześniej były one porządnie obite, ale różnymi materiałami, często w szarych kolorach i pokryte mazajami. Dzięki renowacji uzyskały nowe kolory, ale zachowały indywidualny charakter. Stały się bardziej zadbane i weselsze w odbiorze. Zmiana nie była przesadzona, zbyt radykalna. Dzięki temu nie wyglądają obco, pasują do otoczenia. Ich wystrój jest nowy, ale wciąż sprawia wrażenie znajomego, stanowi kontynuację, co ma znaczenie dla życia lokalnej społeczności i jej odbioru tego miejsca. Jest to ważne, bo chętnie przebywamy w miejscach, które są zadbane i wyglądają znajomo, swojsko.

Skarb został zaliczony do kategorii Inne ponieważ, choć dotyczy miejsca, to główną jego treścią jest kontekst społeczny, działanie i rewitalizacja.

  • Fot. Bogusław Byrski
  • Fot. Bogusław Byrski
  • Fot. Bogusław Byrski
  • Fot. Bogusław Byrski
  • Fot. Bogusław Byrski
  • Fot. Bogusław Byrski
  • Fot. Bogusław Byrski

Zobacz inne skarby w tej kategorii:

ORGANIZATORZY I PARTNERZY:

Organizator
Organizator
Współorganizator
Partner
Partner
Partner
Partner
Partner