Kolorowe podwórko na Kunickiego

Odkrywca: Bogusław Zbigniew Byrski

W 2020 roku Skarb został nominowany głosami Mieszkańców (58) do finału w kategorii Inne, a w finale dostał tylko jeden głos mniej od Jury niż Zabawy „Dzikich Dzieci” i otrzymał od Jury ciekawą opinię. Zobacz wszystkie nominacje do Skarbów 2020.
Zgłoszenie

Miejsce to powstało w trakcie realizacji projektu „Podwórka na temat czyli czarujemy przestrzeń dzielnicy Dziesiąta”, który został zgłoszony przez Karolinę Koguciuk w pierwszej edycji lubelskiego Budżetu Obywatelskiego. Jednostką odpowiedzialną za projekt był Dom Kultury „Bronowice”. To było działanie i rewitalizacja, dwa w jednym. Mieszkańcy wraz z animatorami Bogusławem Byrskim i Konradem Bielem odnowili stare komórki, by podwórko stało się bardziej przyjazne. Dzięki zmianie wyglądu, przestrzeń ta zaczęła służyć jako miejsce spotkań sąsiedzkich. Celem projektu była odnowa wizerunku miejsca w oczach mieszkańców.

Komentarz Organizatorów do zgłoszenie
Jest to pierwsze podwórko na Kunickiego za kolejowym wiaduktem po prawej, jadąc od centrum, zaraz za skwerem Grażyny Chrostowskiej. Jest dość duże i ma trójkątny kształt. Od strony ulicy i kolejnych zabudowań otaczają je kamienice. Od strony otwartej przestrzeni przy torach zamyka je charakterystyczny, długi jednopiętrowy budynek z szeregami drzwi do komórek na parterze i na piętrze dostępnym z biegnącego wzdłuż budynku balkonu, na który wchodzi się po zewnętrznych schodkach.

Warto zauważyć, że drzwi do komórek zostały odnowione ale z wyczuciem stylu pasującego do reszty. Wcześniej były one porządnie obite, ale różnymi materiałami, często w szarych kolorach i pokryte mazajami. Dzięki renowacji uzyskały nowe kolory, ale zachowały indywidualny charakter. Stały się bardziej zadbane i weselsze w odbiorze. Zmiana nie była przesadzona, zbyt radykalna. Dzięki temu nie wyglądają obco, pasują do otoczenia. Ich wystrój jest nowy, ale wciąż sprawia wrażenie znajomego, stanowi kontynuację, co ma znaczenie dla życia lokalnej społeczności i jej odbioru tego miejsca. Jest to ważne, bo chętnie przebywamy w miejscach, które są zadbane i wyglądają znajomo, swojsko.

Skarb został zaliczony do kategorii Inne ponieważ, choć dotyczy miejsca, to główną jego treścią jest kontekst społeczny, działanie i rewitalizacja.

Uzasadnienie nominacji
Miejsce, gdzie architektura spotyka się z przyrodą, bez rywalizacji i dominacji. Stare drzewa w tych starych murach są „zaopiekowane”, wrażenie robi wielkość i przestrzenność ich koron tworzących naturalne sklepienie. Do tego ozdobne lampy dające “domowe” światło powodują przyjemne wrażenie bycia jednocześnie na zewnątrz i wewnątrz. Harmonia kontrastów: stare-nowe, architektura-natura, wnętrze-dwór. Fontanna z rzeźbą i miejscami do siedzenia nadaje miejscu charakter i spójność. Niby miejsce komercyjne, a swojskie, wykorzystujące zastane walory.

Opinia Jury
Podwórko na Kunickiego reprezentuje losy wielu innych podobnych podwórek i dlatego zmiany, jakie na nim zaszły zasługują na docenienie i promocję. Mieszkanie w zdegradowanym brzydkim otoczeniu ma zły wpływ na samoocenę i samopoczucie człowieka. Może to być czynnikiem wpędzającym mieszkańców w trwały stan beznadziei i blokować wiarę, że warto działać, warto żyć. I odwrotnie, na tym polega wartość piękna w otoczeniu, że pomaga przywrócić ludziom siły i nadzieję. Oczywiście, sama estetyczna odnowa miejsca nie wystarczy do wyjścia społeczności z kryzysu i nie zastąpi innych kompleksowych działań, dlatego przypadek podwórka na Kunickiego jest istotny jako pilotaż. Animatorzy zrobili tam wszystko, co mogli. Doprowadzili pomysł do końca i do osiągnięcia zamierzonych efektów w granicach swoich kompetencji i możliwości.

 

 • FOT. BOGUSŁAW BYRSKI
  przestrzenie-przed-8-1320x1049
 • FOT. BOGUSŁAW BYRSKI
  przestrzenie-przed-13-1320x1980
 • FOT. BOGUSŁAW BYRSKI
  12006276_425283831010082_2958196170016950318_n
 • FOT. BOGUSŁAW BYRSKI
  podworka-058-1320x880
 • FOT. BOGUSŁAW BYRSKI
  001-1320x880
 • FOT. BOGUSŁAW BYRSKI
  1492737_783079355140950_8436742198425724343_o-1320x880
 • FOT. BOGUSŁAW BYRSKI
  przestrzenie-przed-14-1320x880

Zobacz inne skarby w tej kategorii:

PARTNERZY: