Fontanna na Wieniawie

Niszczejąca fontanna znajduje się w osiedlu pomiędzy ul. Legionową a ul. Puławską nieopodal Alei Racławickich. Fontanna bodajże z lat 50-tych, odnowiona w 2009 roku przez uczniów i uczennice Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania PSP im. St. Wyspiańskiego w Lublinie. Autorami projektu byli Iza Łukomska i Krzysztof Osinowski. Niestety, poza tymi informacjami nic więcej o niej nie wiem.

Niecka obiektu wyłożona bajecznie kolorową mozaiką przedstawiającą ryby, na której znajdują się dwie figurki chłopców. Fontanna jest nieczynna od wielu lat.

Miejsce, do którego lubię wracać w jesienne wieczory z termosem pełnym herbaty. Odczuwam tam duży spokój i jest to moja przestrzeń na rozmowy z bliskimi osobami.

Odkrywca: Klaudia Waryszak-Lubaś

 

Fontanna została odnowiona w 2010 roku. Wspomina o niej folder Lublin ESK 2016: 

Ta urokliwa fontanna coraz bardziej popadała w ruinę. Mieszkamy w pobliżu i nie mogliśmy już na to patrzeć” – dwoje uczniów Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania postanowiło odnowić zapomnianą fontannę, a dyrekcja szkoły zgodziła się, by renowacja ta stała się ich pracą dyplomową. W pomoc zaangażowali się okoliczni mieszkańcy.

Od autorów mozaiki wiemy, że mieszkańcy wzięli pod opiekę tę inicjatywę, np. pilnowali, żeby nikt nie zniszczył. MPWiK i administracja osiedla nie zdecydowali się na podłączenie wody. Powstała więc sucha niecka, „patio”, placyk do siedzenia, co samo w sobie też jest ciekawym rozwiązniem. W tym Skarbie kryje się więc jeszcze jeden, a można wskazać i kolejne:

  • warto zauważyć, jakie miejsce ta fontanna zajmuje w kwartale zabudowy: składa się on z trzech podwórek, w dwóch są place zabaw, w centralnym fontanna
  • na docenienie zasługuje także sama rzeźba, jedna z nielicznych będących dobrej jakości sztuką rzeźbiarską i to klasyczną, figuratywną
  • sama mozaika też jest dziełem sztuki i to stworzonym przez studentów

Tematy na kolejne zgłoszenia.

Widok wzdłuż centralnej osi na nieckę fontanny, kadr pionowy.
Fot. Klaudia Waryszak-Lubaś
  • Fot. autor nieznany
  • Fot. Google StreetView

Zobacz inne skarby w tej kategorii:

ORGANIZATORZY I PARTNERZY:

Organizator
Organizator
Współorganizator
Partner
Partner
Partner
Partner
Partner