Ogródek artystyczny „Podwórko”

Wyjątkowa aranżacja przestrzeni gastronomicznej wykorzystująca drzewa rosnące na podwórku pałacu Potockich: klon i dąb. Drzewa te funkcjonują jak elementy architektoniczne. Ich rozgałęziające się pnie są niby kolumny przechodzące w ażurowe łuki i podpierające wysokie sklepienie z liści. Wrażenie robi wielkość i przestrzenność ich koron. W dzień można znaleźć tam zielony, chłodny cień, a po zmroku wiszące z gałęzi lampy zamieniają podwórko w przytulne a jednocześnie swobodne i niekrępujące miejsce relaksu. Atmosferę miejsca robią leżaki w ciepłych, jasnych kolorach kontrastujące z ciemnym, niebieskim oświetleniem zniszczonych ścian, pod którymi stoją stoliki z krzesłami. Dzięki temu każdy znajdzie tam miejsce dla siebie.

Charakterystycznym obiektem „Podwórka” jest znajdująca się w jego centrum fontanna z rzeźbą siusiającego kupidynka i miejscami do siedzenia pokrytym poduszkami. Jest to ważny element wystroju, który nadaje miejscu charakter i spójność.

Wszystko to sprawia, że goście „Podwórka” mogą poczuć przyjemne zaburzenie porządków i konwencji charakterystyczne dla domowego patio związane z byciem jednocześnie na zewnątrz i wewnątrz, ale wzmocnione o połączenie tego z drzewami, z których niby z sufitu zwieszają się kolorowe żyrandole oraz z fontanną i rzeźbą. Te elementy nigdy nie występują razem, ale na przykładzie „Podwórka” widać, że mogą do siebie świetnie pasować. Miejsce nawiązuje nieco do estetyki ruin barów, ale nie epatuje estetyką turpizmu, lecz raczej kontrastem stare-nowe, architektura-natura, wnętrze-dwór. Wpasowuje współczesną, schludną aranżację w ramy dawno nie remontowanego pałacowego dziedzińca.

Odkrywca: Skarby Kultury Przestrzeni

  • Fot. Marcin Skrzypek
  • Fot. GoogleMaps
  • Fot. Marcin Skrzypek
  • Fot. Marcin Skrzypek

Zobacz inne skarby w tej kategorii:

ORGANIZATORZY I PARTNERZY:

Organizator
Organizator
Współorganizator
Partner
Partner
Partner
Partner
Partner