Ogródki działkowe na Rucie

Spacerując Parkiem Rury w kierunku ulicy Armii Krajowej, nagle wchodzi się w ścieżkę, która otoczona jest żywopłotem, a w nim pojawiają się furtki niczym wejścia do tajemniczego ogrodu. Ten ogród to Rodzinny Ogród Działkowy „Dziewanna”, miejsce o interesującej historii. Z czasem na działkach powstawały ławeczki czy altanki, które ułatwiały podpatrywanie podczas ciepłych miesięcy, jak rosną małe plony. Dziś ścieżka przez działki zaskakuje, a dla pieszych i rowerzystów jest łącznikiem LSM-ów z osiedlami Błonie i Ruta. Chociaż ma swój urok, to w czasie deszczu staje się strasznie zabłocona. Mieszkańcy chcieliby, żeby w tym miejscu (należącym do Urzędu Miasta) powstał wygodniejszy trakt pieszo-rowerowy. Przy przechodzeniu z os. Ruta na os. Sienkiewicza, daje chwile wytchnienia od bloków. Jest to zaciszne miejsce, gdzie obserwator przyrody może znaleźć wiele obiektów do obserwacji.

Odkrywca: Marta Nazaruk-Napora i Marysia Napora (5 lat)

Ogródki działkowe znajdujące się w wąwozie pomiędzy dzielnicą LSM, a dzielnicą Czuby to istny miniaturowy rezerwat przyrody, co dla miasta i jego mieszkańców znaczy jedno ,że jest to miejsce oczyszczające powietrze ,ale też możliwość do odpoczynku! Teren działek, ale także cały wąwóz to unikatowe miejsce rozciągnięte na dość sporej przestrzeni daje możliwość zetknięcia się z przyrodą. Te miejsca są siedliskiem wielu gatunków ptaków, zwierząt i owadów ,jest nawet pasieka ! Kiedy nie możemy wybrać się poza miasto na wycieczkę, jest to wtedy idealne miejsce na odpoczynek! Możemy spotkać spacerowiczów, rowerzystów, biegaczy, rolkerów , przychodzą też właściciele piesków, są też zwolennicy grillowania, także każda forma wypoczynku jest tam widoczna ! Zimą natomiast królują saneczkarze, ale i narciarze też się pojawiają😊 Jest to bardzo interesujące miejsce i dobrze by było, aby miasto zadbało o ten skrawek natury, żeby pozostało dalej miejscem odpoczynku dla ludzi, a ostoją spokoju dla zwierząt i ptaków !!!

Odkrywca: Aga Irasowa, galeria fotografii na Facebooku

Ogród „Dziewanna” jest przykładem działek z przecinającymi je alejkami, dzięki czemu stanowią bariery dla pieszych i rowerzystów, jaką tworzy wiele innych ogródków działkowych. Drugi odkrywca zwraca uwagę na ogromną wielofunkcyjność tego miejsca.

 • FOT. MARTA NAZARUK-NAPORA
  Ruta 1
 • FOT. MARTA NAZARUK-NAPORA
  ruta 3
 • FOT. GOOGLEMAPS
  ruta 4
 • FOT. MARTA NAZARUK-NAPORA
  ruta 2

Zobacz inne skarby w tej kategorii:

PARTNERZY: