Rezerwat Dzikich Dzieci 2019

Zobacz wszystkie nominacje: 12 nominacji w 4 kategoriach do finału Skarbów!

Pierwszy w Polsce Przygodowy Plac Zabaw. Utworzony na terenie Ogrodu Parafii im. Nawrócenia św. Pawła w Lublinie. Piękny zielony teren zróżnicowany przyrodniczo i dziki. Przygodowy Plac zabaw to miejsce gdzie dzieci mogą realizować swoje marzenia, gdzie żaden dorosły nie powie: tego nie wolno ruszać, na to nie wolno wchodzić, tego nie wolno robić, to za trudne itd. Przygodowy plac zabaw to miejsce pełne ogólnodostępnych zasobów, mat. budowlane, tzw. loose parts (stare rowery, elementy metalowe, palety itd. ), farby, materiały tekstylne oraz narzędzia. To świat gdzie dzieci nie ogranicza świat dorosłych, gdzie korzystając z zasobów mogą realizować swoje marzenia budując i konstruując najprzeróżniejsze budowle, statki, tratwy, domki na drzewie, schrony i bawiąc się. To miejsce gdzie dzieci mają kontakt z ryzykiem, gdzie same wyznaczają sobie wyzwania i uczą się je realizować. To wreszcie miejsce kontaktu z innymi dziećmi, zawiązywania przyjaźni, uczenia się kooperacji i współpracy i to wszystko poprzez tzw. wolną zabawę. Wolna zabawa to zabawa swobodnie wybrana, wewnętrznie motywowana i samodzielnie przez dziecko kierowana.

Odkrywca: Rafał Sadownik

Przedmiotem zgłoszenia jest konkretne miejsce, z którego mieszkańcy Lublina korzystali w 2019 roku zorganizowane ze środków Budżetu Obywatelskiego. Materiały uzupełniające:

 • Strona Rezerwatu ma Facebooku: https://www.facebook.com/rezerwatdzikichdzieci/
 • Grupa Rezerwatu na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/1449829908438245/
 • Dagmara Kociuba, Rafał Sadownik, Szczegółowo wypełniamy dzieciom grafik codziennych zajęć, nie mają czasu na zabawę. Dlaczego im to robimy?, „Gazeta Lublin”, 3 maja 2019
 • Tim Gill, No Fear. Growing up in a risk averse society (Bez strachu. Dorastanie w społeczeństwie z awersją do ryzyka), Londyn 2007 – krytyczne studium współczesnej tendencji wychowywania dzieci „pod kloszem”
 • Fot. Google
  rez1
 • Fot. Bartłomiej Nowakowski
  rez3
 • Fot. Bartłomiej Nowakowski
  rez2
 • Fot. Bartłomiej Nowakowski
  rez4

Zobacz inne skarby w tej kategorii:

PARTNERZY: