Stawy w Ogrodzie Botanicznym

Skarb nominowany do finału w 2019 roku głosami mieszkańców (86), komentarz poniżej. Zobacz wszystkie Nominacje do Skarbów 2019
Zgłoszenie (Odkrywca: Bożenka Furtak, 8 lat)
Jednym z moich ulubionych miejsc w Lublinie jest Ogród Botaniczny UMCS. Chodzę tam na spacery z moją babcią obserwując przyrodę i robiąc zdjęcia. Szczególnie lubię okolice stawów, po których pływają kaczki. Lubię obserwować je z malowniczego mostku. Przypominają mi się tam moje ulubione bajki, o brzydkim kaczątku, królewnie zaczarowanej w żabę, o elfach i wróżkach. W tafli wody widać odbicia gałęzi drzew rosnących nad stawami. Najpiękniejsza jest stara rozłożysta wierzba płacząca, której gałęzie dotykają wody. Stawy można obejść dookoła. Przychodzą tam często dzieci z rodzicami, karmią kaczki pieczywem lub ciastkami, czego nie powinni robić, bo to nie jest zdrowy pokarm dla kaczek. Na wiosnę nad stawami głośno rechocą żaby, w lecie jest tam przyjemnie w cieniu drzew, a w jesieni kolorowo. Szkoda, że ogród nie jest czynny w zimie, na pewno jest tam też bardzo ładnie.

Bożenka Furtak (8 lat)

Ogród Botaniczny UMCS położony jest w dolinie rzeki Czechówki i obejmuje jej fragment, przylegające od strony zachodniej zbocze przecięte jest trzema lessowymi wąwozami. Różnice wysokości między najniżej i najwyżej położonymi punktami wynoszą ok. 40 m. Teren ogrodu o obszar około 21,25 ha Oprócz przedstawionego na zdjęciach fragmentu ze stawami w ogrodzie znajduje się wiele innych atrakcyjnych miejsc zawierających działy i kolekcje roślinne. Jest to znakomite miejsce do odpoczynku i pogłębienia swojej wiedzy przyrodniczej dla każdego, niezależnie od wieku, mieszkańca Lublina.

Babcia Bożenki

Komentarz Organizatorów do zgłoszenia
Bożenka wykonała samodzielnie zdjęcia, a opis pomogła jej zrobić Babcia, z którą często razem spacerują po ogrodzie. Zgłoszenie przesłała Mama. Obecne stawy zostały odtworzone w latach 90. ubiegłego wieku, w miejscu dawnych stawów, które były zasilane z naturalnych źródeł do czasu, gdy nie obniżył się poziom wód gruntowych, a co miało związek z budowa ujęć wody dla Lublina. Więcej: Dział Roślin Wodnych i Bagiennych na stronach Ogrodu. Kuratorki Działu: mgr inż. Maria Zawadzka 1995-2000, dr Agnieszka Dąbrowska od 2000 roku do dziś.

Komentarz Organizatorów do nominacji głosami mieszkańców
Był to wybór mieszkańców. Zaskakujące, że otrzymał on prawie tyle samo głosów co Górki Czechowskie (odpowiednio 86 i 88). Warto zauważyć, że Stawy zgłosiła 8-letnia dziewczynka z babcią. Jest to zatem wybór międzypokoleniowy; miejsce, które pomaga budować relacje rodzinne; gdzie stare i młode pokolenie znajduje wspólny język, którym jest piękny przyrodniczo ukształtowany przez człowieka krajobraz. W uzasadnieniu zgłoszenia wspomniane są mostki i atmosfera „zaczarowanego ogrodu”. Inne zgłoszenia też dotyczą mostków na Czerniejówce i podobnej atmosfery na terenie działek „Dziewanna” w wąwozie Rury, co może oznaczać, że ludzie cenią właśnie taką różnorodność krajobrazu, kontakt z wodą i bujną zielenią pozwalającą im przenieść się do „innego wymiaru”.

  • FOT. BOŻENA FURTAK
    botanik 2

Zobacz inne skarby w tej kategorii:

PARTNERZY: