Teatr Formy Otwartej

Teatr Formy Otwartej znajduje się na Osiedlu Słowackiego, ukryty u zbiegu ulic Wileńskiej i Głębokiej. Ma w sobie niesamowity potencjał, niestety obecnie użytkowany jest chyba wyłącznie do „imprezowania”. Zaprojektowany, jak całe osiedle, przez Zofię i Oskara Hansenów. Oskar Hansen, twórca idei Formy Otwartej, był wielkim wizjonerem. Jego idee zostały świetnie spopularyzowane przez Filipa Springera w książce „Zaczyn”,

Jest to miejsce unikatowe. Niczego podobnego nie znajdziemy na żadnym ze znanych mi osiedli. Można by je użytkować na różnie sposoby, w zależności od potrzeb. Można sobie wyobrazić… leniwa letnia niedziela rozłożone leżaki, może grill, integracja sąsiedzka, może pchli targ w określone dni, może miejsce, gdzie uczniowie wystawią spektakl dla seniorów, może miejsce rozgrywek szachowych pod chmurką.

Odkrywca: Elżbieta Kozdrowicz

Teatr Formy Otwartej został nadany temu miejscu przez Oskara Hansena. W jego zamyśle miało to być miejsce dla wszystkich mieszkańców do dowolnego wykorzystania, czyli coś w rodzaju „hydeparku” aktywności. Każde miejsce może spełniać taką funkcję i wiele miejsc spełnia, ale to miejsce jest wyjątkowe, bo pełni rolę manifestu programowego opatrzonego świadomą intencją autorską o ideowo-artystyczno-funkcjonalnym charakterze wykraczającym poza obowiązujące wówczas schematy budownictwa socjalistycznego. Jest więc to miejsce-symbol idei projektowej Hansena.

Projekt Teatru jest wariacją na temat amfiteatru. Tworzą go różnej wysokości betonowe bloki o kwadratowej podstawie układające się chaotycznie w stopnie zbiegające do dziedzińca-sceny wyłożonego płytami chodnikowymi. Niektóre bloki są połączone ze sobą 1-2 schodkami. W jednym miejscu między betonami rośnie spore drzewo. Prostopadłościany są pokryte graffiti, jesienią liśćmi, w lecie porasta je trawa. W kilku miejscach ktoś ustawił wśród nich domowe kanapy. Można więc powiedzieć, że miejsce jest zaniedbane ale stale używane przez mieszkańców. Warto zauważyć, że w obecnym kształcie miejsce to tworzy romantyczną atmosferę „miejskiej ruiny”, nostalgicznej pamiątki po dawnych czasach.

Na osobne zgłoszenie do Skarbów zasługuje sam fakt, że Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa zdecydowała się powierzyć projektowanie osiedla Oskarowi Hansenowi, który był wtedy młodym projektantem mającym na swoim koncie tylko projekt osiedla Rakowiec w warszawskiej dzielnicy Ochota. Była to więc kreatywna, innowacyjna decyzja, tym bardziej cenna, że podjęta w czasach PRL-u sprzyjającym postawom zachowawczym.

  • FOT. ELŻBIETA KOZDROWICZ
    teatr2
  • FOT. ELŻBIETA KOZDROWICZ
    teatr3
  • FOT. GOOGLE
    teatr1

Zobacz inne skarby w tej kategorii:

PARTNERZY: