Zagajnik dębowy przy Jana Pawła II

Skarb nominowany do finału w 2019 roku. Uzasadnienie poniżej. Zobacz wszystkie Nominacje do Skarbów 2019
Zgłoszenie (Odkrywca: LubLublin)
Dębowy zagajnik przy ruchliwej ulicy. Lubelskie ulice zachęcają do szybkiej jazdy. Szerokie niczym autostrady, jedziemy szybko i nie widzimy, że tuż obok jest cały dębowy lasek. Dębów w Polsce nie ma aż tak dużo. To taki mały cud, że w Lublinie zachował się cały lasek złożony z kilkunastu dębów. Raczej mamy dęby jako domieszkę lasów sosnowych. Całe lasy dębowy pocięliśmy na deski. Czy patrzymy od wąwozu, czy od ulicy, to jest to samo miejsce – po prostu piękny zagajnik dębowy.

Komentarz Organizatorów do zgłoszenia
Zgłoszenie zagajnika zostało zakwalifikowane jako obiekt, czyli kępa drzew – coś, co ogląda się z zewnątrz i to głównie od strony jezdni, choć ten sam zagajnik widoczny jest od strony Parku (dla spacerowiczów i rowerzystów) i bloku mieszkalnego (jako przestrzeń przed budynkiem). Od strony al. Jana Pawła II zagajnik ten wygląda okazale, ale najmniej efektownie. Trzeba wejść między drzewa albo będąc pod nimi podnieść głowę, aby zauważyć charakterystyczny układ rozłożystych konarów i pokrój koron. Wtedy dopiero widać, co to znaczy dąb czy dęby. Poniższe zdjęcia dokumentują zagajnik ze wszystkich stron, także z wewnątrz. Wszystkie te dodatkowe relacje (widoki i funkcje) można zgłaszać jako osobne Skarby.

Lubelski architekt Paweł Mierzwa wspomina o pracy w zespole architekta śp. Huberta Cieśluka, autora projektu osiedla Poręba. Jednym z założeń projektowych było zachowanie istniejącego skupiska dębów po drugiej stronie wiaduktu. Niestety tamto skupisko drzew zostało wycięte, pomimo iż projekt umożliwiał jego zachowanie. Ocalał jedynie mały zagajnik, który jest świadectwem tego miejsca i zaledwie namiastką tego co utraciliśmy.

Uzasadnienie Komisji Nominujące Forum Kultury Przestrzeni do nominacji
To miejsce demonstruje, na czym polega piękno dębów i jak teren Czubów Południowych wyglądał, zanim został zamieniony zamieniony w wielkie blokowisko. Paweł Mierzwa wspomniał o swojej pracy w zespole architekta śp. Huberta Cieśluka, autora projektu osiedla Poręba. Jednym z założeń projektowych było zachowanie istniejącego skupiska dębów po drugiej stronie wiaduktu. Niestety tamto skupisko drzew zostało wycięte, pomimo iż projekt umożliwiał jego zachowanie. Ocalał jedynie mały zagajnik, który jest świadectwem tego miejsca i zaledwie namiastką tego co utraciliśmy. Zgłoszenie zaskoczyło członka Komisji Krzysztofa Kowalika, bo przejeżdżał tamtędy kilkadziesiąt razy, a nigdy nie zwrócił uwagę na dębowy zagajnik – pewnie tak samo jak wielu innych mieszkańców. Czyli często takie Skarby widzimy, ale je mijamy, nie zauważamy w pośpiechu.

 • FOT. MARCIN SKRZYPEK
  zaq6
 • FOT. MARCIN SKRZYPEK
  zaq4
 • FOT. MARCIN SKRZYPEK
  zaq11
 • FOT. MARCIN SKRZYPEK
  zaq9
 • FOT. MARCIN SKRZYPEK
  zaq8
 • FOT. MARCIN SKRZYPEK
  zaq2
 • FOT. MARCIN SKRZYPEK
  zaq10
 • FOT. MARCIN SKRZYPEK
  zaq7
 • FOT. MARCIN SKRZYPEK
  zaq12
 • FOT. MARCIN SKRZYPEK
  zaq3
 • FOT. GOOGLE
  zaq5
 • FOT. MARCIN SKRZYPEK
  zaq1

Zobacz inne skarby w tej kategorii:

PARTNERZY: