Zielony nadbystrzycki tunel przy LKJ

Skarb nominowany do finału w 2019 roku. Uzasadnienie poniżej. Zobacz wszystkie Nominacje do Skarbów 2019

Zgłoszenie (Odkrywca: Paweł Małkowski)

Zielony tunel na ścieżce rowerowej przy stadninie koni. Miejsce wytchnienia dla setek rowerzystów i pieszych. Zalety tego miejsca to mikroklimat, przyjemny cień daje schronienie podczas upalnych dni, powietrze w tunelu pachnie świeżą i wilgotną zielenią.

Zielony tunel jest świetnym pomysłem na stworzenie podobnych rozwiązań na różnych odcinkach ścieżki rowerowej np. miedzy wiaduktem kolejowym a Zalewem. Teraz cały czas jedziemy na „patelni”, starsze osoby oraz dzieci nie mają gdzie się schronić przed palącym słońcem. Koszt stworzenia takiego tunelu to: pobranie zaszczepek roślin wiosną, kilka ruchów łopatą, nieco wody z Bystrzycy i chęci… efekt za kilka lat. Zachęcam wszystkich do stworzenia takiego tunelu 🙂

Komentarz Organizatorów do zgłoszenia

  • Oprócz cienia miejsce to dostarcza ciekawych doznań zmysłowych związanych z zielenią i światłem oraz intensywnym odczuwaniem obecności i ruchu w przestrzeni. Ma się wrażenie przebywania w zielonym wnętrzu – korytarzu, jaskini, tunelu. Na zdjęciu Google widać, że miejsce to składa się z trzech krótkich odcinków oddzielonych prześwitami, dzięki czemu powtarza się wrażenie wchodzenia i wychodzenia z zielonego wnętrza, natomiast nie ma efektu klaustrofobii, zamknięcia.
  • Utrzymanie: ciąg pieszo-rowerowy jest w tym miejscu dobrze utrzymany. Bruk nie zarasta, oczyszczone pobocza zapewniają dobrą widoczność. W innych porach roku konieczne jest usuwanie usuwania opadłych liści (ew. również kwiatów lub nasion).
  • Możliwość stworzenia takich aranżacji w innych miejscach.
  • Podobne miejsce: Dolina ulicy Lipniak

Uzasadnienie Komisji Nominującej Forum Kultury Przestrzeni do nominacji

Lubelski ewenement, który powstał trochę z przypadku, ale jest zauważany przez wiele osób. Ścieżka jest czysta, roślinność zarosła ją od góry, ale nie koliduje z ruchem. Docenia się ją szczególnie latem, bo daje cień, którego na drodze wzdłuż Bystrzycy często brakuje.

Fot. Paweł Małkowski

Zobacz inne skarby w tej kategorii:

ORGANIZATORZY I PARTNERZY:

Organizator
Organizator
Współorganizator
Partner
Partner
Partner
Partner
Partner