Balkon w podwórku na Zamojskiej 21 – Skarb Mieszkańców 2020 w kategorii Obiekt

Odkrywca: Paulina Zarębska-Denysiuk
Gospodyni: Agnieszka Żółkowska
Skarb otrzymał w głosowaniu Mieszkańców 369 głosów. Zobacz wszystkie nominacje do Skarbów 2020.
Zgłoszenie
Balkon na podwórku kamienicy przy ul. Zamojskiej 21 stanowi niezwykłe miejsce. Kiedy wchodzimy na podwórze, widzimy wyremontowaną kamienicę, odnowione tynki i… duży plac bez zieleni. Jedynym punktem pełnym roślinności jest balkon znajdujący się na osi bramy wjazdowej. Pośród monotonii kolorystycznej, sterylności wybucha nagle ferią barw, kwiaty dosłownie wylewają się na zewnątrz, jakby próbowały pochłonąć całe otoczenie. Zawłaszczają przestrzeń, a natura wnika w mury i stara się przejąć twór rąk ludzkich. Balkon należy do Akademii Kreatywności, którą prowadzi Agnieszka Żółkowska, osoba o wielkim sercu, pomagająca sąsiadom, prowadząca wśród nich działalność animacyjną. Odbywają się tam wieczorki sąsiedzkie, gdzie kobiety mogą spokojnie porozmawiać, wypić herbatę, zjeść ciastko i np… wyjść ze stroikiem. U Agnieszki od jakiegoś czasu mają miejsce wymiany roślin, bo czymże by było nasze otoczenie bez towarzystwa zieleni… tak potrzebnej nam do życia. Balkon rekomenduję do kategorii obiekt, jako niezwykły przykład dbałości o otoczenie, także sąsiedzkie na ul. Zamojskiej.

Warto zwrócić uwagę, że balkon to nie tylko zewnętrzne piękno, ale także niezwykle bogata przestrzeń od strony wnętrza. A jeśli nie posiada on swego zewnętrznego i wewnętrznego piękna, nie ma dualizmu, to jest on niezwykle prawdziwy w swej urodzie i jednorodny w każdym aspekcie.

Uzasadnienie nominacji
Balkon stanowi kwietną ozdobę podwórka ubogiego w zieleń. Kwiaty dosłownie wylewają się na zewnątrz. Pośród monotonii kolorystycznej i sterylności otoczenia balkon przyciąga ferią barw. Jest widoczny z ulicy i w ten sposób zaprasza do środka. Nie bez powodu. Należy on do Akademii Kreatywności, sąsiedzkiego klubu, w którym odbywają się wieczorki sąsiedzkie, gdzie kobiety mogą spokojnie porozmawiać, wypić herbatę, zjeść ciastko.

Komentarz Organizatorów do wyboru Mieszkańców
Wybór tego Skarbu głosami mieszkańców świadczy o wyjątkowym społecznym znaczeniu tego miejsca. Niewątpliwie gromadzi się wokół niego lokalna społeczność. Ładnych, udekorowanych zielenią balkonów jest wiele, ale ten Skarb informuje nas o czymś ważnym, czego w przestrzeni nie widać i czego nie da się zaprojektować: ludzkich uczuć i relacji.

  • FOT. PAULINA ZARĘBSKA-DENYSIUK
    bal1

Zobacz inne skarby w tej kategorii:

PARTNERZY: