Drzewo Mamy

Zgłaszanym przeze mnie obiektem jest drzewo. I jest to drzewo wyjątkowe. Przed Państwem topola czarna z Bronowic. Jedno z najstarszych drzew w Lublinie. Drzewo znajduje się koło torów, za budynkami przy Wrońskiej 2 i 4. Naprzeciwko niego od strony ulicy Droga Męczenników Majdanka stał budynek 1 st Floor. Od strony ulicy jest budynek przedszkola. To ta okolica. I właśnie dlatego, że prawie nikt nie wie o istnieniu tej topoli zdecydowałam się ją zgłosić. Nawet osoby, które spacerowały w tamtych okolicach nie zauważyły jej, być może ze względu na jej duże rozmiary.

Topola ta rośnie w bardzo ważnym historycznie miejscu, bo na terenie dawnego Flugplatzu czyli obozu pracy, wcześniej fabryki samolotów Plagego i Laśkiewicza przy ulicy Wrońskiej w Lublinie. Zakłady mechaniczne E. Plage i T. Laśkiewicz w Lublinie zostały przekształcone w 1936 roku w Lubelską Wytwórnię Samolotów. Według różnych szacunków topola z Bronowic może mieć nawet 170 lat. Jest to piękne, wręcz monumentalne drzewo, które pamięta wiele historii Lublina. Według mojej wiedzy znajduje się na terenie należącym do kolei, jednak nie wiadomo jaka czeka je przyszłość gdyż nieopodal rozpocznie się budowa bloku.

Drzewo z Bronowic potocznie bywa nazywane „drzewem Mamy” i stało się częścią spacerów po dzielnicy, które prowadziłam w 2019 i 2020 roku. Tą nazwą posługują się nią moi znajomi żeby doprecyzować o które drzewo na Bronowicach chodzi. I ja też tak na nie mówię. Myślę, że dobrze by było aby tak piękne i monumentalne drzewo miało swoją nazwę własną, tak jak miał i nadal ma Baobab.

Odkrywca: Magdalena Łuczyn

  • Fot. Magdalena Łuczyn
    mama2
  • Fot. Grzegorz Marcinek / Google StreetView
    mama1

Zobacz inne skarby w tej kategorii:

PARTNERZY: