Kałużax

W parku Jana Pawła II znajduje się takie miejsce, gdzie grunt jest nieprzepuszczalny i tworzy się „ogród deszczowy”. Obserwujemy tego „kałużaxa” od dłuższego czas i w tym roku pojawiły się rośliny przywodne (chyba pałka)! Kałużax wziął się z książki Kocie historie. Tam koty bawią się w sondę kosmiczną i wszystkie „obce” elementy kończą się na -x. Kałużax też jest obcą planetą Obok mieszkają mrówaxy, ale też gawroniaxy i kawaxy…

Kałużax stanowi też doskonałe miejsce zabaw, które bardzo ewoluuje. Najpierw dzieciaki przynosiły kamienie, żeby rozbić lód, potem znosiły kije i patyki, żeby przejść suchą stopą przez kałuże. Potem nie padało i wyschło. Dzieci „uporządkowały” kamienie i patyki w stosiki. Potem popadało – stosiki stały się wyspami. Fenomenalne miejsce!

Tym bardziej, że kiedy susza się przedłużała, to jakaś litościwa i mądra dusza przyniosła duży pojemnik i napełniła go wodą, w środku umieszczając patyki. I tak powstało poidełko dla zwierząt. Wbrew i na przekór wszystkiemu NIKT wody nie wylał, a mimo, że dzieci zaglądały do pojemnika i poruszały patykami, to NIKT ich nie zabrał i wyrzucił.

Trochę się zmartwiłam, kiedy dzieci podeptały tą „pałkę” ale odrosła i dotarło do mnie, że nieistotne jest tu zniszczenie a proces zabawy czy sukcesji roślinnej, a może zakorzenienia się kałużaxa w głowach i sercach. Jest zakus, żeby zrobić z tego „prawdziwy” ogród deszczowy (na pewno jest wielu zwolenników tej idei). Będę bronić kałużaxa przed tym pomysłem. Na początku myślałam – świetnie – zróbmy to. Potem dotarło do mnie, że wystarczy posprzątać, a przyroda zrobi resztę. A teraz myślę, że nie należy nic robić, tylko obserwować ewolucję. Jak kałużax zmieni się radykalnie, zacznie obrażać odczucia estetyczne (zapewne są tacy, których już obraża), a w szczególności węch i po prostu stanie się niebezpieczny (na pewno są już tacy, którzy tak uważają), to wtedy należy dopiero wkroczyć, a póki co cieszyć się, że dzieci tu są i przyroda robi swoje.

Odkrywca: Katarzyna Zaleska

  • FOT. KATARZYNA ZALESKA
    x1

Zobacz inne skarby w tej kategorii:

PARTNERZY: