Kosmosowa łączka na Kaliskiej

Jako Skarb Kultury Przestrzeni proponuję niewielką „łączkę”, położoną przy ul. Jana Sawy, czyli dokładnie na drugim (z mojego punktu widzenia) krańcu miasta! Dlaczego? Ponieważ jest piękna. Niewielka ale niezwykle urokliwa. Normalnie kosmos 😉. Wąski pas ziemi między miejscami parkingowymi a chodnikiem, który na innych osiedlach jest często rozjeżdżonym błotkiem bądź suchym klepiskiem… Taka mała rzecz a tak bardzo zmienia całe otoczenie! Podejrzewam, że ta łączka jest dziełem osób prywatnych. Bardzo chciałabym, żeby inni mieszkańcy Lublina również brali sprawy w swoje ręce i upiększali swoje balkony, parapety czy najbliższe otoczenie bloków i domków wszelką roślinnością. A z czasem, mam nadzieję, będziemy mogli wszyscy wspólnie spędzać czas podczas pielęgnacji naszego wielkiego wspólnego ogrodu, jakim stanie się, mam nadzieję, większość lubelskiej przestrzeni.

Odkrywca: Magda Nosek

 

Łączka znajduje się na rogu ulic Jana Sawy i Kaliskiej, ale wzdłuż Kaliskiej. Tym miejscem rzeczywiście można się zachwycić, bo choć niewielkie, bardzo się wyróżnia z otoczenia i niejako wita wchodzących na pasaż i do bloku. Pod względem krajobrazowym kosmosy tworzą charakterystyczną zieloną „mgiełkę” z zawieszonymi w niej kolorowymi, dużymi kwiatami, które przypominają nieco rozgwieżdżone niebo. Lekkość kęp tych kwiatów kontrastuje z masywnością słupków, słupów i samochodowych karoserii. Na uwagę zasługuje zabieg polegający na „zalegalizowaniu” przez autorów łączki przedeptu, który jest w tym miejscu rzeczywiście przydatny. Na przedepcie został położona plastykowa wykładzina przypominająca schodki.

Kwietnikiem z wielką dumą zajmuję się pani sprzątaczka ze Wspólnoty na Jana Sawy 9, Maria Wiatr, a przy cięższych obowiązkach pomaga jej Pan Zbigniew Jasiński (portier). Pani robi to z pasji ponieważ bardzo lubi kwiaty kiedyś pracowała we florystyce a obecnie prowadzi także swój ogródek działkowy. Największą dumą Pani Marii są piękne malwy, będące przedstawicielem jednego z najstarszych gatunków kwiatów, oraz kosmoski.

  • FOT. MARCIN SKRZYPEK
    laka 2
  • FOT. MARCIN SKRZYPEK
    laka 1
  • FOT. MARCIN SKRZYPEK
    laka 3

Zobacz inne skarby w tej kategorii:

PARTNERZY: