Ładne mostki nad Czerniejówką przy Kościelnej

Pewnie każde osiedle ma taką imprezownię. Ta jest znana okolicznym mieszkańcom, ale nie będę ujawniał, gdzie się znajduje, bo powinna służyć dalej tylko wtajemniczonym, a szczególnie tym, którzy o nią dbają (nie chcieli podać nazwisk ani namiarów). Dlatego też chcę to zgłosić anonimowo, jeśli można. Przesyłam zdjęcia przed sprzątaniem i po. Wydaje mi się, że zawsze tu było zaśmiecone, ale kiedy spotkałem facetów, którzy tam wysprzątali, powiedzieli, że robią to zawsze przynajmniej raz w roku. Jeśli tak, to tym bardziej śmieciarze nie powinni się tam pojawiać. Nie mam nic przeciwko temu, żeby tam ludzie imprezowali. Gdzie mają się podziać? Nie każdy lubi imprezować tam, gdzie akurat urzędnicy postawili grila, na widoku, pod chmurką albo u siebie w ogródku. Ważne, żeby dbali o porządek. Gdyby wszyscy tak dbali, byłoby super i nikt by się ich nie czepiał. Tutaj chyba dbają, bo po paru miesiącach dalej jest czysto.

Mostki są wyjątkowe ze względu na bardzo oryginalne balustrady. Do typowej barierki zostały dodane elementy z prętów stalowych o kwadratowym przekroju. Powstała w ten sposób bardzo charakterystyczna przeplatanka. Poręcz górna jest okrągła i stanowi dodatkowy element kompozycji. Kolorystyka podkreśla tę kompozycję. Całość przedstawia się kameralnie i lekko. Elementy wykonane starannie, malowanie jest dość nowe i niezniszczone. Bardzo interesująco przedstawia się ta balustrada w porównaniu z typowymi, stosowanymi na nowych inwestycjach, które obecnie są w Polsce wszędzie takie same.

Mostek bliżej Fabrycznej z jednej strony posiada pochylnię a z drugiej jest na poziomie terenu, bariery zostały zlikwidowane do minimum. Drugi z mostków ma podobne rozwiązanie, ale nawierzchnia jest betonowa i bardziej zniszczona. Pierwszy mostek łączy pasaże handlowe znajdujące się wewnątrz zabudowy przy ul. Fabrycznej, drugi znajduje się na przedłużeniu ul. Kościelnej. Bujna zieleń nad rzeką podnosi atrakcyjność miejsca. Do pierwszego mostku przyczepiony jest też wodowskaz. Ciekawe jest też tak duże zagęszczenie przepraw na krótkim odcinku, co powoduje, że rzeka nie jest tu barierą. Podoba mi się to, że ktoś, kto to zrobił włożył wysiłek, by zrobić coś ponad typowe standardy, pomyślał, zależało mu by zrobić coś ciekawego…

Odkrywca: Jan Kamiński

Przedmiotem zgłoszenia jest zarówno istnienie tych mostów – aż dwóch blisko siebie – usprawniających lokalny ruch pieszy oraz ich dizajn i estetyka. Trudno byłoby te dwie sprawy od siebie oddzielić. Warto zauważyć, że dekoracyjny efekt został osiągnięty w bardzo prosty i subtelny sposób: typowy wzór balustrady został wzbogacony trójwymiarowym przeplotem. Z jednej strony widać jego trapezoidalny wzór, a z boku zmianę kąta przebiegu pręta. Dzięki temu przeplot ma ażurowy, dynamiczny wygląd.

Szukamy osób, które zaprojektowały i dbają o mostki!

 • Mapa: Open Street Map
  mostki map
 • Fot. Mateusz Kapusta
  kapusta
 • Fot. Mateusz Kapusta
  kapusta 2
 • Fot. Mateusz Kapusta
  kapusta 1

Zobacz inne skarby w tej kategorii:

PARTNERZY: