Ładne mostki nad Czerniejówką przy Kościelnej

Mostki są wyjątkowe ze względu na bardzo oryginalne balustrady. Do typowej barierki zostały dodane elementy z prętów stalowych o kwadratowym przekroju. Powstała w ten sposób bardzo charakterystyczna przeplatanka. Poręcz górna jest okrągła i stanowi dodatkowy element kompozycji. Kolorystyka podkreśla tę kompozycję. Całość przedstawia się kameralnie i lekko. Elementy wykonane starannie, malowanie jest dość nowe i niezniszczone. Bardzo interesująco przedstawia się ta balustrada w porównaniu z typowymi, stosowanymi na nowych inwestycjach, które obecnie są w Polsce wszędzie takie same.

Mostek bliżej Fabrycznej z jednej strony posiada pochylnię a z drugiej jest na poziomie terenu, bariery zostały zlikwidowane do minimum. Drugi z mostków ma podobne rozwiązanie, ale nawierzchnia jest betonowa i bardziej zniszczona. Pierwszy mostek łączy pasaże handlowe znajdujące się wewnątrz zabudowy przy ul. Fabrycznej, drugi znajduje się na przedłużeniu ul. Kościelnej. Bujna zieleń nad rzeką podnosi atrakcyjność miejsca. Do pierwszego mostku przyczepiony jest też wodowskaz. Ciekawe jest też tak duże zagęszczenie przepraw na krótkim odcinku, co powoduje, że rzeka nie jest tu barierą. Podoba mi się to, że ktoś, kto to zrobił włożył wysiłek, by zrobić coś ponad typowe standardy, pomyślał, zależało mu by zrobić coś ciekawego…

Odkrywca: Jan Kamiński

 

Przedmiotem zgłoszenia jest zarówno istnienie tych mostów – aż dwóch blisko siebie – usprawniających lokalny ruch pieszy oraz ich dizajn i estetyka.Trudno byłoby te dwie sprawy od siebie oddzielić. Warto zauważyć, że dekoracyjny efekt został osiągnięty w bardzo prosty i subtelny sposób: typowy wzór balustrady został wzbogacony trójwymiarowym przeplotem. Z jednej strony widać jego trapezoidalny wzór, a z boku zmianę kąta przebiegu pręta. Dzięki temu przeplot ma ażurowy, dynamiczny wygląd.

Szukamy osób, które zaprojektowały i dbają o mostki!

  • Fot. Mateusz Kapusta
  • Fot. Mateusz Kapusta
  • Fot. Mateusz Kapusta
  • Mapa: Open Street Map

Zobacz inne skarby w tej kategorii:

ORGANIZATORZY I PARTNERZY:

Organizator
Organizator
Współorganizator
Partner
Partner
Partner
Partner
Partner