(Nie)zwykła wierzba w parku Jana Pawła II

Wierzbę tą mijamy podczas spacerów. Zazwyczaj wtedy pada: mogę się pobawić na drzewie? Ta wierzba wiele przeszła w życiu, świadczy o tym jej pokrój. I nadal wiele przechodzi. Dzieci na niej siedzą, wspinają się, obrywają liście, pędy, korę. Naprawdę się tam świetnie bawią! Wierzba jest niezwykle odporna na dzieci. Uważam, że super że z niej korzystają bo przecież takich miejsc do zabawy jest coraz mniej. A to jest prawdziwe miejsce do zabawy a nie jakiś plac. 🙂

Czasami można tam spotkać młodzież, która w jej „koronie” siedzi w telefonach. U podstawy pnia można znaleźć elementy, świadczące o tym, że dorośli również spędzają tu czas. Nie uznałabym tego drzewa za jakieś „bardziejsze”, gdyby nie słowa koleżanki z pracy, że jej syn wspomina o tej wierzbie i chce do niej przychodzić. Ciekawa jestem ilu jest fanów tego drzewa, kto je jeszcze zna.

Odkrywca: Katarzyna Zaleska

Trzeba uzupełnić, że oczywiście nie zasługuje na akceptację fakt, że dzieci przyczyniają się do niszczenia tego drzewa, niemniej niezwykle ważne jest to, że się przy nim i na nim bawią. Można by je ogrodzić i zabronić go dotykać, ale fizyczny kontakt dziecka z drzewem tworzy jego przyszłą więź z przyrodą jako osoby dorosłej, co może chyba potwierdzić wielu obecnych obrońców przyrody, którzy kiedyś „łazili po drzewach”. Warto więc zwracać dzieciom uwagę, aby szanowali drzewa, ale jednocześnie nie zniechęcać ich do oswajania się z nimi przez zabawę. W skali pokoleń może to przynieść większy pożytek. Na szczęście wierzby są bardzo wytrzymałe.

Warto też zwrócić uwagę, że prosta jak od linijki alejka w tym miejscu parku Jana Pawła II omija wierzbę, a więc z jednej strony sygnalizuje szacunek do niej, a z drugiej, dzięki temu jest mniej nudna i spacer nią staje się odrobinę bardziej urozmaicony.

  • FOT. KATARZYNA ZALESKA
    wi1

Zobacz inne skarby w tej kategorii:

PARTNERZY: