Ocalona lipka przy warsztacie na Skromnej

Kiedy zauważyłem ten samotny, bezlistny krzaczek pomyślałem, że nie powinno go tam być. Anomalia. Środek przemysłowego kwartału na przedmieściu, wąski plac manewrowy, bramy wjazdowe do warsztatu, miejsca mało, ale ktoś stwierdził, że starczy go dla tej rośliny. Rośnie legalnie w miejscu obudowanym krawężnikiem. Parking, na którym zamiast samochodu ktoś „zaparkował” krzaczek ewidentnie przeszkadzający kierowcom. Był marzec, sobota rano. Pusto, zimno, ale ta rachityczna roślinka spowodowała, że zrobiło mi się ciepło. Od razu pomyślałem, że to nie może być przypadek, że musi się za tym kryć jakaś tajemnica.

Odkrywca: Marcin Skrzypek

Zgłoszona roślina to lipa rosnąca przy warsztacie Carrozzerii na końcu ulicy Skromnej, którą zajmuje parking. Przedłużeniem tej części uliczki w obu kierunkach są intensywnie używane piesze przesmyki do ulicy Nałęczowskiej z jednej strony i Wojciechowskiej z drugiej. Skromna znajduje się w centrum kwartału o charakterze przemysłowo-usługowym. Lipa rośnie między modułami ścian nie służącymi jako wjazdy.

Krzew lipy nie zawsze miał taką formę, kiedyś było to dosyć duże drzewo. Po ścięciu go praktycznie do pnia, korzenie przetrwały i drzewko samo zaczęło się odradzać. Około 7 lat temu właściciel zakładu postanowił jednak wyciąć to, co pozostało z drzewa i zbudować dodatkowe miejsce parkingowe. Uzyskał nawet zgodę z urzędu. Wycinka nie doszła jednak do skutku dzięki córce właściciela zakładu Natalii, która nalegała aby je ocalić. Obecnie krzew ten jest przycinany do takiej formy aby nie przeszkadzał klientom firmy w parkowaniu aut.

  • FOT. MARCIN SKRZYPEK
    lipka1

Zobacz inne skarby w tej kategorii:

PARTNERZY: