Punkt widokowy Kopiec Stasin

Z południowego krańca Starego Lasu widać ciekawe miejsce – hałdę ziemi po budowie obwodnicy Lublina. Miejsce interesujące, bo powstało dopiero kilka lat temu. Jest to góra na kilkanaście metrów wysoka, zaraz za lasem Konopnickim, na wysokości miejsca, gdzie obwodnica styka się ze starą drogą do Kraśnika. Góry z szosy nie widać, bo las ją zasłania. Usypana z ilastej ziemi, kamieni wapiennych z jakichś odpadów betonowych zarasta powoli bardzo ciekawymi roślinami, łąkowymi czy stepowymi, pięknie to kwitło w lecie i w bardzo wielkiej różnorodności. Odróżnia się tym samym od okolicznych pól gdzie każdy „chwast” jest tępiony. Jest to też świetny przykład jak pięknie przyroda sobie radzi nawet z bardzo wyjałowioną ziemią byle ją zostawić w spokoju. Z tej góry jest całkiem ładny widok, może mało pasjonujący, ale za to rozległy, na okoliczne pola Zemborzyc Tereszyńskich, Dolnych, i innych. Ten obszar między Starym Lasem a tą górą to w ogóle ładne miejsce. Bardzo rolniczy, ale – czego nie widać na zdjęciach – łagodnie pofalowany z wijącymi się malowniczo polnymi drogami, niezbyt zabudowany. Niestety istnieje plan, który może spowodować zniszczenie tego krajobrazu. Od tamy na Zalewie do mniej więcej węzła Konopnica ma iść południowa obwodnica Lublina. Czy na pewno tak będzie nie wiem. Ale pomysły tego typu krążą.

Odkrywca: Fryderyk Rudziński

Zgłoszona hałda ziemi na mapie Google jest podpisana „Kopiec Stasin”, ponieważ znajduje się na terenie wsi Stasin (gmina Konopnica) wypełniającej klin między starą drogą do Lublina na przedłużeniu Alei Racławickich i dzielnicami Lublina Węglin Południowy i Zemborzyce. Znajduje się na skraju Lasu Konopnickiego, niecałe 2 km od krańca Lublina (czubka dzielnicy Węglin Południowy), a więc blisko granicy odległości dopuszczającej Skarby do konkursu (2 km od granicy miasta).

Hałda urozmaica krajobraz jako zielony pagórek, może być celem wycieczek, ale przede wszystkim stanowi punkt widokowy z dookolną widocznością. Warto o na to zwrócić uwagę, ponieważ wyniesione punkty widokowe są elementem sztuki tworzenia krajobrazu. W ogrodach i parkach specjalnie tworzy się takie wyniesione miejsca, aby wzbogacić wrażenia użytkowników. Niestety, bardzo możliwe, że Kopie Stasin pełni rolę tylko magazynu ziemi pod przyszłe budowy i kiedyś zniknie, podobnie jak otaczający go rolniczy krajobraz.

Lublin jako miasto położone na pagórkach ma wiele naturalnych punktów widokowych, ale chyba żadnego specjalnie stworzonego ani też żadnego specjalnie skomponowanego lub chronionego widoku dostępnego z takiego punktu (jest kopiec w ogrodzie dworskim w skansenie oraz obszar chronionego krajobrazu doliny Ciemięgi). A może trzeba poszukać np. na starych osiedlach?

 • Fot. Fryderyk Rudziński
  fr2
 • Fot. Fryderyk Rudziński
  fr1
 • Fot. Fryderyk Rudziński
  fr5
 • Fot. Google
  fr3
 • Fot. Fryderyk Rudziński
  fr4
 • Fot. Fryderyk Rudziński
  fr6

Zobacz inne skarby w tej kategorii:

PARTNERZY: