Szare słupki na Głowackiego

Wyjątkowy przykład troski o estetykę miejskiej ulicy ze strony Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie. Ma swoją historię. Od kilku już lat, i to nie tylko w Lublinie, panuje moda na używanie w roli przeszkód antyparkingowych tzw. patriotek, czyli biało-czerwonych odblaskowych słupków. Dlaczego słupki antyparkingowe, poza strefami jakiejś specjalnej ochrony konserwatorskiej czy estetycznej, z automatu są „patriotkami”? Zupełnie nie rozumiem, czemu ma służyć ten ich rzucający się w oczy wygląd zrównujący je z ostrzegawczymi pomarańczowymi pachołkami i pionowymi znakami biało-czerwonymi stawianymi przy remontach dróg, zwężeniach jezdni itd.?

Przez swoją kolorystykę stają się najbardziej zauważalnym obiektem na ulicy, chociaż ich funkcja jest raczej skromna. Są lepiej widoczne niż reklamy, światła drogowe i wszelkie „kwietne łąki” i inne upiększenia, którymi samorządy starają się dekorować miejskie ulice. Przecież nikt nie maluje w biało-czerwone pasy koszy na śmiecie czy latarni. Te słupki nie muszą być aż tak widoczne, bo stoją na chodniku, gdzie i tak auta nie mogą wjeżdżać, przy jezdniach dobrze oświetlonych, gdzie najczęściej ruch jest uspokojony do 50 km/h.

Przecież i tak trudno ich nie zauważyć, więc czy one nie mogą mieć takiego koloru, żeby nie przyciągały wzroku bardziej niż to jest wystarczające? I tak mamy na ulicach dość optycznego chaosu.

Szerzej można przeczytać o tym problemie na stronie problem pstrokatych słupków, bo kilka lat temu zaczęliśmy się nim zajmować w Forum Kultury Przestrzeni. W czerwcu 2016 roku wysłaliśmy do UM pismo Zaśmiecanie miasta pstrokatymi słupkami. Wkrótce potem pojawiły się nowe na wlocie Głowackiego z Alei Racławickich, niestety patriotki. Zdobyłem kontakt do pracownika ZDiM, który zajmował się tym zagadnieniem i poprosiłem w związku z naszym pismem o wymianę słupków na szare. Głos z drugiej strony spytał mniej więcej tak: „A, bo Wam chodzi o to, że ich wygląd nie pasuje, jest zbyt rażący czy jakoś tak?” Potwierdziłem i kilka dni później słupki zostały wymienione na szare.

Potem jeszcze szare słupki pojawiły się na Rusałce. Wszystkie kolejne słupki, poza ostatnio montowanymi czarnymi stylizowanymi na rondzie Lipca 80 są biało-czerwone. Jeszcze jedne szare można obejrzeć na Bursztynowej, choć tam zupełnie nie przeszkadzają w parkowaniu na chodniku. Teraz słupki na Głowackiego zniknęły podczas remontu Racławickich. Ciekawe w jakiej odsłonie powrócą.

Odkrywca: Marcin Skrzypek

 • Fot. Marcin Skrzypek
  20161118_095917
 • Fot. Marcin Skrzypek
  Nadrzeczna-20160425_16-2026-250x250
 • Fot. Marcin Skrzypek
  20161118_095635
 • Fot. Marcin Skrzypek
  20161118_095732
 • Fot. Marcin Skrzypek
  Burszt-bialoczerw-20151212_125211
 • Fot. Marcin Skrzypek
  20161118_095633
 • Fot. Marcin Skrzypek
  20161118_095650

Zobacz inne skarby w tej kategorii:

PARTNERZY: