Tablica pamiątkowa „Chwała ofiarom miłości”

„Tablica pamiątkowa” jest pracą powstałą w ramach jednego z festiwali „Open City”. Wszystkie konieczne fakty opisał „przewodnik Google” Pan Józef Babij:

Po VII Festiwalu sztuki W Przestrzeni Publicznej na ścianie Pałacu Lubomirskich, od strony Placu Litewskiego i hotelu Europa pozostała pamiątka w postaci dzieła Oskara Dawickiego nawiązującego do tablic pamiątkowych poświęconych słynnym ludziom, ofiarom wojen, czy innych tablic „ku czci”. Dzieło ma postać tablicy z rzeźbą kobiecego popiersia przedstawionego tyłem, z podpisem „Gloria Amore Victis” – Chwała tym, którzy cierpią z miłości – tłumacząc najprościej.

Tablica dedykowana jest wszystkim, którzy cierpieli albo cierpią z miłości. Jako w przeszłości nieszczęśliwie zakochany, uśmiecham się, ile razy spojrzę na tą tablicę. Jak wielu innych nieszczęśliwie zakochanych 😉 Uwielbiam tą płaskorzeźbę. Jest zaskakująca. Nieoczywista. Dowodem, że zwraca uwagę, jest cała galeria zdjęć, jakie „wyłowiło” Google (link)

Brakuje mi tylko miejsca, może rodzaju półki pod tablicą, gdzie można by składać kwiaty. Ja bym składał majowe konwalie – gdyby tylko było gdzie.

Odkrywca: Jacek Warda

Tablica marmurowa z płaskorzeźbą przedstawiającą popiersie kobiety odwróconej plecami (nagie plecy bez śladu odzienia, naga, smukła szyja i włosy upięte w kok) przymocowana ozdobnymi wkrętami do ściany klasycystycznego budynku Politechniki UMCS (Pałac Lubomirskich albo Poradiwiłowski) z boniowaniem naśladującym duże kamienie ułożone na przemian jak cegły. Tablica i ściana mają ten sam kolor. Napis GLORIA AMORE VICTIS wyżłobiony wielkimi literami o rzymskim kroju. Tablica pasuje doskonale do stylu i atmosfery epoki. Wygląda jak tablica pamiątkowa, ale jej treść powoduje, że każdy jej pamiątkowość może odnieść do siebie.

  • FOT. JACEK WARDA
    amore

Zobacz inne skarby w tej kategorii:

PARTNERZY: