„Wierzba w doniczce”

Szalenie utrudnia przejazd, bo mocno ogranicza widok. Ale jest!!! Wbrew i na przekór wszystkiemu. Fenomenalna! Taka wierzba w doniczce. Jest wyzwaniem dla kierowców, rowerzystów i… dzieci. Niełatwo wdrapać się po donicy na górę, żeby ukryć się za pędami / gałęziami i stworzyć „bazę”. Dla mnie fenomenem jest, to że została. Była tu przede mną, ale może ktoś zna jej historię – byłoby ekstra gdyby ktoś mógł opowiedzieć, dlaczego została. Fragment drogi wybudowano w 2006 roku – wtedy kiedy powstały bloki przy Orkana.

Odkrywca: Katarzyna Zaleska

Zgłoszona wierzba płacząca znajduje się naprzeciwko bloku w łuku zakrętu przy ul. Biedronki między dwoma parkingami – przy niej znajduje się jeden a po drugiej stronie drogi drugi, przylegający do ul. Orkana. Pień wierzby rozwidla się u nasady i wyrasta z nietypowej, masywnej, beczkowatej donicy wysokości ok. 2 m zbudowanej z cegieł o charakterystycznym przekroju zbliżonym do kwadratu o opasanej czterema prętami. Nie wiadomo, czy pełni ona rolę ochronną dla pnia czy korzeni. Na podstawie mapy można podejrzewać, że ul. Biedronki zaprojektowano specjalnie tak, aby ominąć wierzbę. Wiele okoliczności wskazuje więc na celowe działanie kilku osób różnych specjalności, dla którym drzewo było priorytetem. Jest to wyjątkowy przypadek. Efektem wspomnianego w zgłoszeniu utrudniania przejazdu jest uspokojenie ruchu – kierowcy po prostu muszą zwolnić i zachować szczególną ostrożność (każda metoda uspokojenia ruchu działa na tej zasadzie).

Warto też zwrócić uwagę na dizajn donicy. Fakt, że jest ona zbudowana w formie ręcznie robionego muru opasanego prętami nadaje jej szlachetny rys rękodzieła. Współcześnie stosowanie ręcznych metod cechuje wytwory człowieka o wyższej wartości. Ceglany mur kojarzy się z czymś poważnym: solidnością, wytrzymałością, odpornością na upływ czasu. Może przypomina jakieś obiekty z krajów śródziemnomorskich widziane na wakacjach? Ponadto, tak wykonana donica posiada detale, które wzbogacają jej odbiór – zbliżanie się do donicy ujawnia kolejne szczegóły faktury. Z daleka widać ziarnistość bryły. Z bliska można dotknąć nierówności cegieł i fug, chropowatej powierzchni prętów. Żeby uświadomić sobie znaczenie tych wszystkich elementów składających się na estetykę donicy, można dla kontrastu wyobrazić sobie że jest ona zrobiona nie z cegieł, lecz z betonowego cylindra, drewnianych klepek albo plastikowej, gładkiej skorupy w sztucznym kolorze. Agnieszka Duda-Jastrzębska (członkini Lubelskiej Grupy Badawczej realizującej projekt Sentymentalne Mapy Lublina)

Dużo o tej wierzbie rozmawialiśmy robiąc Mapę Czubów Północnych. Jedna z pań opowiadała, że zanim powstały osiedla, wierzba stała na pagórku koło gospodarstwa jej babci i była ulubionym miejscem dziecięcych zabaw, No a potem w rozmowach i pracach z dzieciakami z osiedla okazało się, że ta wierzba nadal jest ich ulubionym miejscem, ich bazą. Niesamowita historia, jakaś taka magia miejsca. Pagórek został ścięty, wokół powstał parking, po gospodarstwach i sadzie nie ma śladu, ale wierzba stoi, na dodatek w takiej dziwnej opasce 🙂

Szukamy autorów tego rozwiązania! Aktualizacja na rok 2020: prawdopodobnie wierzbę czeka ścięcie, ponieważ droga, która ją omijała leżała na prywatnym gruncie, gdzie teraz jest budowany budynek. Droga będzie więc musiała być przesunięta. W październiku 2020 wierzba ta rosła jeszcze tylko dzięki gniazdującemu na niej grzywaczowi.

 

 • FOT. GOOGLE STREET VIEW
  don 6
 • don 5
 • FOT. KATARZYNA ZALESKA
  don 3
 • FOT. KATARZYNA ZALESKA
  don 4
 • GRAFIKA: LUBELSKA GRUPA BADAWCZA
  don2
 • GRAFIKA: LUBELSKA GRUPA BADAWCZA
  don1
 • FOT. GOOGLE STREET VIEW
  don 8
 • don 7

Zobacz inne skarby w tej kategorii:

PARTNERZY: