Polub pnącza w Lublinie! / Do 20 maja nominowanie na Facebooku pnączy do finału

👉 Do 20 maja weź udział w nominowaniu 3 lubelskich pnączy do finału plebiscytu „Pnącza w krajobrazie Lublina” i przyczyń się do popularyzacji fajnych zakątków naszego miasta! 🙂 💪 Zobacz album PNĄCZA na Facebooku 🌿🌿🌿:
👉 W nim znajdziesz pojedyncze fotki pnączy z opisami zawierającymi linki do postów, gdzie jest więcej zdjęć.
👉 Przeglądaj, lajkuj i udostępniaj fotki z tego albumu i same posty. Dzięki temu Twoi znajomi być może odkryją w Lublinie nowe ładne miejsca! 3 pnącza z największą liczbą lajków będą w finale plebiscytu!
Poniżej parę informacji dla dociekliwych 🙂
W Lublinie jest wiele urokliwych, choć niepozornych i często bliżej nieznanych zakątków. Są to właśnie tytułowe „skarby”. Warto się dzielić takimi znaleziskami, żeby popularyzować miejsca, które dostarczają nam w mieście przyjemnych wrażeń. Może to pomóc innym zauważać je, a także w przyszłości pomóc urzędnikom i projektantom tworzyć lepsze miasta. Na pewno każdy może wskazać taki swój prywatny krajobrazowy skarb we własnym otoczeniu: jakiś widok, który mija codziennie albo miejsce, które lubi odwiedzać. Głównym elementem wielu z nich są pnącza.
To właśnie one są tematem najnowszej edycji plebiscytu na Skarby Kultury Przestrzeni organizowanego przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”. Jego inicjatorem jest Marcin Skrzypek, animator Forum Kultury Przestrzeni. W tym plebiscycie nie ma wygranych i przegranych, liczy się to, że możemy wymienić się pozytywnymi opiniami o krajobrazie Lublina. Pnącza stają się coraz popularniejszym elementem lubelskiego krajobrazu. Mają też wielu entuzjastów wśród mieszkańców.
Co należy robić, żeby wziąć udział w tej zabawie? Pierwszym krokiem jest odwiedzenie profilu Skarby Kultury Przestrzeni na Facebooku. Znajduje się album z 49 przykładami różnych lubelskich pnączy. Wygrywa te pnącze, które otrzyma najwięcej reakcji (lajków). Aby zwiększyć szanse na wygranie ulubionego pnącza, zachęcamy do komentowania i udostępniania danego zdjęcia, na którym jest przedstawiony. Przy liczeniu reakcji, zostaną również wzięte pod uwagę reakcje z udostępnień publicznych.
Akcja trwa do 20 maja. Następnie organizatorzy zliczą lajki ze wszystkich postów. Zaangażowanie mieszkańców jest w niej bardzo ważne, bo dzięki niemu upowszechnimy piękno Lublina i pozytywne wzorce urządzania przestrzeni publicznej. Każdy, kto weźmie udział w tym plebiscycie, staje się animatorem kultury przestrzeni.
3 pnącza, które dostaną najwięcej lajków, wejdą do finalnego głosowania, które rozpocznie się pod koniec maja. Kolejne 9 pnączy wybierze oddzielnie specjalna komisja nominująca. Finalne Skarby zostaną wybrane dwom drogami – głosowania widzów oraz jury na przełomie maja i czerwca. W ten sposób powstanie dwugłos: zbiorowa opinia mieszkańców i opinia ekspertów.
Pnącza obrastają ściany, ogrodzenia, pergole, pnie drzew, tworzą żywe altany i zastępują trawę. Nic dziwnego, ponieważ są odporne na miejskie warunki, a jednocześnie bardzo efektowne. Mogą zazielenić miejsce, gdzie nie da się posadzić żadnej innej rośliny. Szybko rosną i mogą pełnić rozmaite funkcje: dekorują, zasłaniają, ochładzają, rzucają cień i chronią przed deszczem. Można z nich tworzyć nawet zielone „rzeźby”. Warto zauważyć, że jedno z nich, winorośl, mamy również w herbie, obok koziołka. Pojawiła się nawet moda na ten motyw dekoracyjny na witrynach lokali gastronomicznych.
Z uprawą pnączy i ich zastosowaniem związana jest konkretna wiedza. Dlatego obecna edycja Skarbów ma charakter edukacyjny. Najbardziej znanymi pnączami są bluszcze, winobluszcze i winorośle, ale oprócz nich na uwagę zasługuje także pospolity chmiel i wiele gatunków o pięknych kwiatach. Jedne mają przylgi, inne wymagają podpór. Są gatunki ekspansywne, które nadają się do zazieleniania np. dużych betonowych powierzchni, inne sprawdzają się w na balkonach i w ogrodach.

Zobacz inne skarby w tej kategorii:

PARTNERZY: