Skarby 2021 / temat główny: PNĄCZA!

Zapraszamy do trzeciej edycji konkursu Skarby Kultury Przestrzeni 2021.Motywem wiodącym tegorocznej edycji konkursu będą PNĄCZA. Będzie im poświęcona nowa,osobna kategoria Skarbów „Pnącza w krajobrazie Lublina”. Można będzie także nadsyłać propozycje do czterech pozostałych: Miejsce, Obiekt, Działanie i Widok.

W tym roku na zgłoszenia Skarbów czekamy do 15 października 2021. Jednak z uwagi na nadchodząca jesień, zachęcamy do jak najwcześniejszego fotografowania i przysyłania propozycji miejsc pokrytych pnączami, ponieważ szybko tracą one zielony kolor i niedługo też zaczną tracić liście.

Zgłoszenia
prosimy nadsyłać mailowo na adres: [email protected] lub przez stronę Skarbów na Facebooku. https://www.facebook.com/skarbykulturyprzestrzeni

Ostatnio można zauważyć w mediach i wśród mieszkańców rosnące zainteresowanie pnączami, ponieważ są one tanim i prostym sposobem zazielenienia przestrzeni, w której nie można sadzić drzew czy krzewów. Przy okazji pnącza spełniają również inne funkcje, np. ochładzają otoczenie i zatrzymują wilgoć oraz skutecznie maskują obiekty, których widok jest niepożądany, jak np. wspomniany projektor multimedialny przy fontannie lub kontrowersyjnie dużych rozmiarów toaleta na pl. Litewskim. Do spektakularnych przykładów takich działań należy zazielenienie winobluszczami nieużywanych betonowych podpór w Parku Jana Pawła II na Czubach, które jest prowadzone od 12 lat w ramach Forum Kultury Przestrzeni (Bluszcz w wąwozie Jana Pawła II)

Z drugiej strony obecność pnączy w naszym otoczeniu jest zagrożona, ponieważ obwinia się je o sprzyjanie gryzoniom, owadom czy grzybom, które szkodzą ludziom i budynkom. Końcem wielu pnączy staje się też
ocieplanie budynków a także działalność firm utrzymujących zieleń, które jeszcze do niedawna regularnie wycinały m.in. miejskie sadzonki pnączy wzdłuż ekranów dźwiękochłonnych przez co nie możemy się pochwalić takimi zielonymi ekranami jakie widzimy przejeżdżając np. przez Rzeszów.
Warto bliżej przyjrzeć się tym zagadnieniom. Dlatego w tym roku chcemy wzbogacić edycję Skarbów o działania edukacyjne dotyczące właśnie roli pnączy w krajobrazie miasta. Jakie gatunki i odmiany możemy w nich

wyróżnić? Jak rosną, jakie mają wady i zalety? Czy słusznie przypisujemy im negatywne działania na budynki, czy przeciwnie, powinniśmy bardziej je doceniać jako naszych sprzymierzeńców podczas upalnych miesięcy?

Dlatego w tym roku oprócz zbierania nadsyłanych przez mieszkańców zgłoszeń, w szczególności pnączy, będziemy też popularyzować wiedzę na ich temat poprzez komunikaty medialne i webinar, którego datę ogłosimy później.
————————————–
Konkurs Skarby Kultury Przestrzeni jest realizowany przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” we współpracy z Fundacją Krajobrazy, Miejską Biblioteką Publiczną i Instytutem Architektury Krajobrazu KUL.Zapraszamy:
Marcin Skrzypek – Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, Forum Kultury
Przestrzeni, 603 714 532, [email protected]
  • DSC08124
  • DSC08095
  • Pnącza i my poziom
  • DSC08131
  • DSC08129
  • Zobacz inne skarby w tej kategorii:

    PARTNERZY: