Widok pod słońce z Bramy Grodzkiej

Miejsce fotogeniczne będące wizytówką Lublina. Kiedy patrzymy na ciekawą fotografię, najczęściej podziwiamy sztukę fotografa-autora: naświetlenie, kompozycję, wyczucie chwili itd. Traktujemy zdjęcie jako dzieło pracy twórczej człowieka. Czasem jednak fotograficzny efekt jest cechą samego miejsca a nie artystycznych umiejętności fotografia. W takim miejscu w pewnych warunkach każdy zrobi dobre zdjęcie.

Do takich właśnie miejsc należy Brama Grodzka w słoneczne popołudnie, kiedy chylące się ku zachodowi słońce zagląda coraz głąbiej pod jej łuk. Wtedy idąc od dołu, oślepieni ostrym światłem wkraczamy na jej wyolbrzymiony łuk kładący się wśród ciemności jaskrawym pasem na bruku. Widzimy przed sobą wydłużone cienie innych ludzi, idących już w pełnym słońcu nieco wyżej. Ich sylwetki, a szczególnie głowy obrysowuje cienki kontur blasku odznaczający się na tle ocienionej ulicy w głębi. Nasze źrenice są już zwężone, więc nie dostrzegamy w cieniu żadnych szczegółów, za to na bruku ostro rysuje się każda nierówność. To przechodzenie z mroku w jasność można śmiało uznać za wyjątkowe przeżycie, trochę przypominające lewitację. Ma ono swój rewers, kiedy schodzimy w dół, obserwując własny wydłużony cień i sylwetki innych pieszych zagłębiające się w ciemności lub wyłaniające się z niej. Wtedy również niewiele widać w mroku pod i za Bramą. Tylko perspektywa ulicy Zamkowe, gdzie znów wszystko jest w słońcu, i fasada Zamku przyciągają nas do siebie jak światełko w tunelu.

Główne elementy kuszące fotografów w tym miejscu i oświetleniu to długie cienie zbliżających się od góry osób. Osoby są daleko, ale ich cienie prawie dotykają patrzącego. Poza tym: kontrasty, sylwetki przechodniów, słoneczny obrys bramy, faktura bruku, świetliste kontury sylwetek.

W przeszłości spadek pod Bramą był większy, co dawało jeszcze inne efekty. Ten widok można znaleźć u wielu lubelskich fotografów.

 

Odkrywca: Skarby Kultury Przestrzeni

 

Źródła zdjęć archiwalnych:

 • Fot. Marcin Skrzypek
 • Fot. Edward Hartwig, lata 30-te XX w.
 • Fot. Marcin Skrzypek
 • Fot. Edward Hartwig, lata 30-te XX w.
  Źródło: http://biblioteka.teatrnn.pl/dlibra/dlibra/docmetadata?id=103916
 • Fot. Jacek Mirosław, lata 80-te.
  Źródło: http://biblioteka.teatrnn.pl/dlibra/dlibra/docmetadata?id=123554
 • Fot. Marcin Skrzypek
 • Fot. Marcin Skrzypek
 • Fot. Marcin Skrzypek
 • Waldemar Maluga, 1989
  Źródło: http://biblioteka.teatrnn.pl/dlibra/dlibra/docmetadata?id=117345
 • Fot. Jacek Mirosław, lata 80-te
  Źródło: http://biblioteka.teatrnn.pl/dlibra/dlibra/docmetadata?id=123638

Zobacz inne skarby w tej kategorii:

ORGANIZATORZY I PARTNERZY:

Organizator
Organizator
Współorganizator
Partner
Partner
Partner
Partner
Partner