Wolontariusze Fundacji PZU posprzątali śmiecie

Przedmiotem mojego zgłoszenia jest zaangażowanie firmy PZU, a konkretnie wolontariuszy Fundacji PZU, w sprzątanie mojego sąsiedztwa.

Akcja sprzątania planety jest działaniem ogólnoświatowym, ale oprócz tego każdy ma swój śmietnik za płotem. Ja też i dlatego czasem sprzątam, jak już śmiecie w oczy kłują… ale często brakuje motywacji i czasu. Dlatego ucieszyłem się, kiedy parę dni przed akcją w tym roku ukazały się na okolicznych drzewach i słupach zaproszenia do wspólnego sprzątania „mojego” śmietnika za płotem. Niestety, kiedy miałem już czas się dołączyć było po wszystkim. Spotkałem tylko kilkanaście worków i parę gabarytów gotowych do odbioru przez śmieciarkę. Po chwili zauważyłem też osoby, które to wszystko zniosły – wolontariusze Fundacji PZU, z których inicjatywy odbyło się to konkretne sprzątanie. Oprócz nich brało w nim udział wielu mieszkańców. Na wszystkich czekał potem piknik w Ogrodzie Botanicznym.

Zawsze ciekawią mnie przyczyny, dla których ludzie robią takie rzeczy. Mieszkańcy – mogę się domyślić, ale wolontariusze fundacji PZU? Okazało się, że oni od lat sprzątają w różnych miejscach Polski, traktując to jako m.in. działanie integracyjne. Np. za moim płotem sprzątały osoby także z Warszawy i Wrocławia. Wolontariusze Fundacji angażują się w wiele innych charytatywnych czy społecznych działań dla dobra publicznego i jest to zaangażowanie aktywne i osobiste, jak w przypadku tego sprzątania.

Pierwszy raz spotkałem się z żywym przykładem takiego działanie CSR biznesu w Polsce, choć wiem, że np. w Wielkiej Brytanii jest ono bardzo popularne. Uważam je za godne pochwały i popularyzacji, bo upowszechnia postawę społecznej, bezinteresownej solidarności społecznej. Wiadomo, każdy się tego spodziewa po tzw. społecznikach. Ale jeśli robi to firma, wtedy ranga i autorytet, a więc i siła dobrego przykładu, są zdecydowanie większe. Bardzo fajnie, że ktoś się dobrze bawił, sprzątając śmiecie za moim płotem. Szkoda, że beze mnie 🙂

Odkrywca: Marcin Skrzypek

  • Fot. Marcin Skrzypek
    wol1

Zobacz inne skarby w tej kategorii:

PARTNERZY: