Regulamin
Regulamin konkursu Skarby Kultury Przestrzeni
§ 1 – Cele i role w Konkursie
- Konkurs na Skarby Kultury Przestrzeni polega na komunikacji, której treścią jest afirmacja na konkretnych przykładach wartości związanych z przestrzenią publiczną.
- Uczestnikami Konkursu są osoby (nadawcy) chcące zwrócić uwagę innych osób (odbiorców) na ważne dla siebie wartości związane przestrzenią publiczną.
- Uczestniczyć w konkursie można na kilka sposobów: zgłaszając Skarb, biorąc udział w jego wyborze, popularyzując Konkurs lub jego dorobek, wspierając go finansowo lub organizacyjnie itp.
- Celem Konkursu jest promocja tych wartości i wzajemna edukacja użytkowników, opiekunów i twórców przestrzeni publicznej na temat tych wartości.
- Organizatorzy Konkursu pełnią rolę inicjatorów, pośredników i mentorów tej komunikacji.
§ 2 – Przedmiot Konkursu
- Przedmiotem Konkursu, czyli tytułowymi „skarbami kultury przestrzeni”, są wszelkie zjawiska, które ktoś wyodrębnia i wyróżnia jako przykłady wyjątkowego pod jakimś względem dobra wspólnego związanego z przestrzenią publiczną: miejsca, obszary, widoki, trasy, obiekty, funkcje, związki przestrzenne, działania itp.
- Kluczowym elementem Konkursu jest zgłoszenie takiego zjawiska do Organizatorów. Jest ono pojedynczym aktem komunikacji wspomnianej w § 1, podobnie jak następujące po nim: publikacja przez Organizatorów zgłoszenia na stronie Konkursu, głosowanie na Skarby, ogłoszenie wyników itp.
- Autor zgłoszenia Skarbu jest jego Odkrywcą.
§ 3 – Zasady zgłaszania Skarbu
- Odkrywcą Skarbu (czyli autorem zgłoszenia) może być każdy niezależnie od wieku, narodowości, miejsca zamieszkania itd. a także każda organizacja, instytucja czy grupa nieformalna.
- Podstawą zgłoszenia Skarbu jest uzasadnienie zgłoszenie czyli Rekomendacja: przedstawienie jego zalet i wartości opinii publicznej przez Odkrywcę.
- Niezbędnymi materiałami uzupełniającymi Rekomendacji są wszelkie informacje pomagające w jego identyfikacji i zrozumieniu opinii osób zgłaszających: zdjęcia (zdjęcia), lokalizacja itp.
- Odkrywcy Skarbów mogą sami dostarczyć ww. informacji lub poprosić Organizatorów o pomoc w ich skompletowaniu.
- Zgłaszany Skarb powinien być dostępny publicznie i znajdować się na terenie Lublina lub w odległości maksymalnie jednodniowej wycieczki rowerowej od jego granic.
- Na prośbę Odkrywcy Organizatorzy nie ujawnią lokalizacji Skarbu lub personaliów osób z nim związanych.
- Zgłoszenie Skarbu zostaje zakończone wraz z publikacją informacji o nim na niniejszej stronie Konkursu.
§ 4 – Wybór zwycięskich Skarbów
- Zwycięskie Skarby pochodzą z dwóch równoległych wyborów: otwartego głosowania mieszkańców i obrad jury Konkursu.
- W ww. wyborach biorą udział Skarby nominowane spośród zgłoszeń przez komisję kwalifikacyjną złożoną z członków Forum Kultury Przestrzeni.
- Członków jury i komisji kwalifikacyjnej wybierają Organizatorzy Konkursu.
§ 5 – Prawa autorskie i kryteria oceny
- Skarbem może ale nie musi być utwór o charakterze autorskim (np. projekt urządzenia przestrzeni lub działanie według czyjegoś pomysłu).
- Zgodnie z § 3 pkt 4 informacje o Skarbie dołączane do zgłoszenia (zdjęcia czy opis) mogą ale nie muszą być autorstwa Odkrywców.
- Przedmiotem oceny w Konkursie nie są dzieła rozumiane jako osiągnięcia autorskie (Skarby bądź treść zgłoszeń).
- Przedmiotem oceny w Konkursie jest atrakcyjność Skarbów dla odbiorców rozumiana zgodnie z § 1 pkt 2 , 3 i 4 oraz § 2 pkt 1.
- Atrakcyjność Skarbów jest oceniana na podstawie Rekomendacji zgłoszenia (§ 3 pkt. 2 i 3) i własnego doświadczenia oraz wiedzy odbiorców.
- Organizatorzy mogą proponować kryteria oceny Skarbów i dzielić Skarby na kategorie z własnej inicjatywy lub za radą komisji kwalifikacyjnej lub jury.
§ 6 – Wyniki Konkursu
- Zwycięstwo w Konkursie dotyczy zgłoszonych Skarbów, więc nie ma wymiaru personalnego.
- Zwycięskie Skarby są promowane przez Organizatorów na wszelkie możliwe sposoby w miarę posiadanych przez nich możliwości (media, wystawa, album itp) w celu spełnienia założeń Konkursu oraz intencji uczestników (§ 1, § 2 pkt 1).
- Autorzy, opiekunowie lub gospodarze wyróżnionych Skarbów, jeśli uda się ich znaleźć, otrzymują nagrody honorowe (statuetki lub dyplomy).
- Odkrywcy wyróżnionych Skarbów otrzymują upominki.
- Skarby, które nie zostały wyróżnione za pierwszym razem, biorą udział w dwóch kolejnych edycjach Konkursu, a następnie przechodzą na listę rezerwową, z której muszą być ponownie zgłoszone przez jakiegoś Odkrywcę, aby wziąć udział w Konkursie.
§ 7
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo interpretacji regulaminu w razie jakichkolwiek wątpliwości.
Organizatorzy